دانشمند کامران وفا یک چهره شناخته شده در حوزه فیزیک و به ویژه مباحث کوانتومی و ابر ریسمان ها

برنده جایزه دستاورد فیزيک بنیادی به همراه دو دانشمند دیگر برای توسعه نظريه میدان های کوانتومی، نظريه ريسمان و گرانش کوانتومی

0
96
دانشمند ایرانی یک چهره شناخته شده در حوزه فیزیک و به ویژه مباحث کوانتومی و ابرریسمان ها

“دانشمند کامران وفا مفتخر ایرانی و برنده یکی از گران ترین جوایز علمی”

کامران وفا متولد ۱۹۶۰ میلادی در تهران استاد ایرانی-آمریکایی فیزیک در دانشگاه هاروارد است.

او از فیزیک‌دانان برجسته در زمینه #نظریه_ریسمان می‌باشد. وی در سال ۲۰۰۸ میلادی موفق به دریافتمدال_دیراک شد.

وی تحصیلات ابتدایی خود را در دبیرستان البرز به پایان رساند و در سال ۱۹۷۷ به ایالات متحده آمریکا مهاجرت نمود. ابن دانشمند مدرک کارشناسی خود را در فیزیک و ریاضی از ام ای تی بدست آورد. کامران وفا در سال ۱۹۸۵ میلادی موفق به دریافت درجه دکتری خود با سرپرستی ادوارد ویتن از دانشگاه پرینستون شد.پس از آن وی عضو جونیور هاروارد شد که بعدها وی در همانجا یک کرسی جنیور گرفت. در سال ۱۹۸۹ به کامران وفا یک کرسی ارشد (سینیور) پیشنهاد شد و از آن زمان تا کنون او در همانجا مشغول به فعالیت بوده است.

کامران وفا یک نظریه پرداز در زمینه نظریه ریسمان است. پژوهش های وی بر روی ماهیت گرانش کوانتومی و رابطه بین هندسه و نظریه های میدانهای کوانتومی متمرکز شده است. او در جامعه نظریه ریسمان به خاطر کشف مشترکش با اشترومینگر شناخته می شود. این دو کشف نمودند که انتروپی بکنشتاین-هاوکینگ یک سیاهچاله را می توان با استفاده از حالتهای سالیتونی نظریه ابرریسمان بیان نمود.

وی همچنین به خاطر توضیح رابطه بین هندسه و نظریه های میدان که از دوگانگی های ریسمانها بر می آید، شناخته می شود. (که منجر به فرضیه گوپاکومار-وفا شد). این موضوع با عنوان “مهندسی هندسی نظریه های میدان کوانتومی” شناخته می شود.در سال ۱۹۹۷ او #نظریه_اف را ارائه داد که جزو نظریه های شناخته شده در ابرریسمان است.

او همچنین علاقه‌مند به فهمیدن معنی نهفته دوگانگی های ریسمانها و همچنین تلاش در به کارگیری نظریه ابرریسمان برای حل مسائل حل نشده در فیزیک ذرات بنیادی (مانند مسئله سلسله مراتب و مسئله ثابت کیهان شناسی)، می باشد.

او مشارکتهای عمیقی در زمینه نظریه های ریسمان توپولوژیک و فهمیدن تقارن آینه ای و ساخت مدار-خمینه در نظریه ریسمان، داشته است.

این دانشمند ایرانی و استاد دانشگاه همچنین متولی شبکه ایرانیان برای دانش و نوآوری (NIKI) است.

افزودن دیدگاه