۲۹ گیاهی که همیشه باید در کنار یکدیگر رشد کنند

0
61
۲۹ گلی که همیشه باید در کنار یکدیگر رشد

“کشت همراه یکی از بهترین انواع روش ها به شمار می رود که می تواند با قرار دادن گیاهان متفاوتی با شیوه رشدی خاص در کنار یکدیگر شرایط رشد بهتر و سریع تری نسبت به قبل فراهم آورد” 

قسمتی بر اساس باور عموم و قسمتی به دلایل علمی، کشت همراه موردی است که همیشه به داشتن باغچه ای زیبا به شما کمک خواهد کرد

گل لادن + خیار

به نظر بسیاری از باغبان ها از جمله استروس (Amy Stross)، بلاگر وبسایت TenthAcreFarm.com و همچنین نویسنده کتاب The Suburban Micro-Farm، کشت همراه به شما کمک می کند تا با قرار دادن و انتقال گرده ها و ایجاد شرایط گرده افشانی و همچنین حشرات مفید تنوع زیستی را در باغچه فراهم می آورد. استروس خیار های خود را در با قرار دادن از داربست هایی رشد می دهد و از این طریق گل های لادن که دارای بویی بسیار خوشایند می باشند و در نتیجه آفت ها را دور می کند در زیر این داربست ها پرورش می دهد.

کدو یا خربزه + گیاهان معطر و گلدار

کشت همراه شیوه ای بوده که در مورد ترکیب این سبزیجات و گیاهان معطر نیز به خوبی جواب می دهد. بسیاری از سبزیجات هستند که تا میزانی به گرده افشان ها جهت میوه دهی نیاز دارند، بنابراین به شما توصیه می کنیم تا با دعوت حشرات به باغچه خود از طریق کاشتن گیاهان گلدار و معطر مثل رازیانه، جعفری و شوید در نزدیکی خربزه خود به رشد کردن بهتر میوه ها کمک کنید. به گفته مالانی (Maloney)، اگر این کار را انجام ندهید نمی توانید در آخر میوه هایی خوب برداشت کنید.

برگ جغندر + گل عسل

گل عسل به عنوان یکی از بهترین گزینه ها می باشد که می توانند در بین ردیف های سبزیجات رشد کنند. این گل برای مگس های سرگردان بهترین محرک به حساب آمده و با جذب آنها، می توانند شته ها را تا میزان قابل ملاحظه ای از بین ببرند. برگ جغندر ها به صورت مرز هایی در باغچه خود کاشته و به همراه گل های مربوطه به بهتر رشد کردن آنها کمک کنید.

ذرت + لوبیای پیچ + کدو و یا کدو تنبل

این نمونه از کشت همراه به روشی بوده که مربوطه به کشور آمریکا می باشد که با نام “سه خواهر” نیز شناخته شده است. ذرت به لوبیا این امکان را می دهند تا بتوانند با کمک آنها و بالا رفتن از ساقه رشد کنند. لوبیا ها نیتروژن موجود را تبدیل به ترکیبی کرده که گیاهان می توانند به راحتی از آن استفاده کنند. برگ های تراکم کدو و یا کدو تنبل نوعی خاکپوش زنده را در دست قرار داده، علف های هرز را از بین برده و همواره محیط را مرطوب نگه می دارد.

گل همیشه بهار + کلم بروکلی

این گل ها نوعی ترکیب چسبناک را بر روی ساقه های خود ترشح کرده که شته ها را به خود جذب و در نتیجه آنها را به دام می اندازد. استروس به این نتیجه رسیده که قرار دادن گل های همیشه بهار در کنار انواع کلم ها و به خصوص بروکلی می تواند شته های به کلی از آنها دور نگه دارد. جذب کفشدوزک ها و تغذیه آنها از شته ها نیز موردی است که به عنوان جنبه مثبت این گل ها به شمار می رود.

کاهو + گوجه فرنگی + بادمجان

کشت همراه گیاهان از انواع مختلف با تیپ رشد هایی متفاوت به عنوان “کشت مخلوط” نیز شناخته شده است و جنبه های مفید آنها سال هاست که به اثبات رسیده است. بادمجان و گوجه فرنگی تا ارتفاع زیادی رشد کرده و به عنوان چتر هایی برای کاهو ها که گیاهانی سرما دوست بوده اند به شمار می روند. این نکته می تواند به بهتر رشد کردن کاهو ها کمک می کند.

تربچه + هویج

این دو نمونه از گیاهان مواد مغذی مورد نیاز خود را از محیط های متفاوتی که درون خاک وجود دارد به دست می آورند بنابراین برای جذب ترکیبات مفید دلیل برای رقابت با یکدیگر را ندارند. تربچه  ها بسیار سریع رشد کرده و در مقایسه با هویج در سطح بالاتری از خاک قرار گرفته و ریشه های کم عمق تری دارند. در مقایسه، هویج دارای ریشه های عمودی بلند تری بوده و در نتیجه روز های طولانی تری را برای رشد کامل خود نیاز دارند.

گوجه فرنگی + ریحان یا گشنیز

برخی از باغبان ها بر این باورند که ریحان می تواند بوی گوجه فرنگی ها را افزایش داده و آنها را معطر کند. اما دلیل اینکه این دو گیاه در کنار یکدیگر کشت می شوند بوی معطر ریحان بوده که می تواند آفت ها را از سبزیحات اطراف آن دور نگه دارد. اگر این فرصت را به وجود آورده و ریحان و یا گشنیز را تا زمانی که این سبزیجات گل بدهند رشد دهید می توانید فرصتی جهت گرده افشانی را نیز به وجود بیاورید.

کاهو + پیازچه یا سیر

به یاد داشته باشید که آفت ها به سمت مکان هایی می روند تا خالی از بوی هر نوع گیاهی مثل پیازچه و یا سیر باشد بنابراین به شما توصیه می شود تا کنار کاهو های خود نیز از کاشت چنین گیاهانی بهره ببرید. همچنین می توانید با کاشت قدومه حشرات مفید را به این محیط هدایت کنید.

گل رز + شمعدانی + پیازچه

گیاهانی با بویی معطر و قوی و یا طمع دار سوسک ها و آفت ها را همواره از باغچه شما دور نگه می دارد. در حالی که هیچ ضمانتی در این مورد وجود ندارد، این مورد مشخص است که امتحان کردن آن هیچ ضرری نداشته بلکه به شما کمک خواهد کرد تا از خورده شدن رز های خود توسط چنین موجودات موذی محافظت کنید. تعداد این حشرات در ساعات شب بیشتر شده و گل های شما در فاصله تاریکی بسیار سریع تر از روز توسط این موجودات خورده می شوند.

بابونه + کلم

بابونه همواره حشرات مفید را به سمت انواع متفاوتی از کلم ها سوق می دهد. در فصل پاییز، این گیاهان را خرد کرده و بر روی سطح خاک جهت تجزیه شدن بپاشید و از این طریق ریشه ها را سالم نگه داشته و از پوسیدگی آنها خوداری کنید. شاید همواره نمونه ها و دلایل کاملا علمی برای کشت همراه وجود نداشته باشد ولی امتحان کردن شاید در این مورد کاری معقول به نظر برسد. شاید تجربه ای که در راستای چنین کاری به دست می آورید کاملا برایتان جنبه جذابی به نظر رسیده و حس باغبانی را در شما بالا ببرد.

افزودن دیدگاه