کشف یکی از بزرگ ترین رازهای طبیعت توسط دانشمندان سوئدی

0
72

“تار عنکبوت و دلیل دیگر برای الگوبرداری از طبیعت در جهت پیشرفت علم”

گروهی از محققان سوئدی یکی از بزرگترین رازهای طبیعت را آشکار کرده اند. دانشمندان در مورد اینکه چطور عنکبوت ها تارهایی به این سفتی را در طی بافت آن ها تولید میکنند را مورد بررسی قرار دادند. این تارها که توسط عنکبوت ها ساخته میشوند در برخی موارد حتی به حد و اندازه یک تکه فلز نیز میتوانند محکم باشند. سال ها دانشمندان به دنبال یافتن جوابی برای تحلیل این مورد و سر درآوردن از دلیل سفتی این تارها بودند که در نهایت دانشمندان سوئدی از دانشگاه علم کشاورزی (Agricultural Science) و انستیتو کارولینسکا (Karolinska Institutet) جواب این سوال را پیدا کردند.

آنها به این نتیجه رسیدند که مواد اولیه برای ساخت تارها در غده ی ابریشمی عنکبوت ها به عنوان پرتئین ذخیره میشود. غده ی مربوطه تا میزانی دارای حالت اسیدی بوده که شرایط لازم برای تبدیل این پروتئین به ابریشم را دارد. محققان با در نظر گرفتن این روند طبیعی به دنبال ساخت تار عنکبوت ابریشم مصنوعی بوده که تا یک کیلومتر ظرفیت افزایش پیدا کند.

این تار مصنوعی ساخته شده برای انسان بسیار مفید خواهد بود. پزشکان علاقه مند به استفاده از این تار به عنوان سیستمی برای دوختن زخم بیماران میباشند. همچنین آنها معتقدند که این نوع تار برای دوختن و بهبود جای سوختگی در افراد نیز به کار برده خواهد شد. بر اساس بررسی ها انجام گرفته، این مواد برای درمان پارگی رباط ها قابل استفاده خواهد بود. شرکت های هواپیما سازی و کارگاه های تولید لباس های امنیتی و محافظ نیز در نظر دارند تا از این تکنولوژی استفاده کنند.

به گفته آنا رایزینگ (Anna Rising) اهمیت این فناوری جدید بسیار بالا بوده. وی افزود، “این اولین باری است که تقلید از بافت تار عنکبوت صورت میگیرد”. در نهایت به گفته این محققان در آینده از این تار مصنوعی میتواند در مواردی به عنوان ابریشم مصنوعی تولیدات صنعتی و به عنوان ماده زیستی در تولیدات پارچه های اولیه مورد استفاده قرار گیرد. این تار مصنوعی در آینده به عنوان ماده جدید و مهم برای ما به شمار خواهد آمد.

Warning: A non-numeric value encountered in /home/madnic/domains/madnic.ir/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

افزودن دیدگاه