کوروش کبیر، امپراطور تمام دنیا

فرمانروایی او نه تنها کشور های متمدن نزدیک شرق باستان بلکه قسمت گسترده ای از آسیای مرکزی و جنوب غرب آسیا را شامل می شده است

0
262
کوروش کبیر، امپراطور تمام دنیا

“کوروش کبیر که با نام کوروش دوم نیز شناخته می شود فرمانروایی بوده که اولین امپراطوری ایران را بنا کرده و به عنوان امپراطور هخامنشی نیز شناخته می شود”

فرمانروایی او نه تنها کشور های متمدن نزدیک شرق باستان بلکه قسمت گسترده ای از آسیای مرکزی و جنوب غرب آسیا را شامل می شده است. حکمرانی او در حدود سی سال به طول انجامید و همواره از طرف مردم ایران به عنوان “پدر سلسله خود” شناخته می شود. یکی از مواردی که در راستای این امپراطور به چشم می خورد احترام کوروش به فرهنگ و مردمان تمامی امپراطوری هایی به چشم می خورد که در هر بار تلاش به تسخیر خود می گرفته است. با توجه به موارد یافته شده، او اولین شخصی بود که قانون حقوق بشر را در دنیا مطرح کرد. کوروش در تمامی موارد مربوط به قانون و همچنین فعالیت های نظامی از هنر بالایی برخوردار بود. کوروش کبیر که به عنوان پادشاه ایده آل شناخته می شود در کتاب مقدس عبری به عنوان مسیح مورد خطاب قرار گرفته است. او توانسته در مدت عمر خود بزرگترین امپراطوری دنیا را بنا کند. حتی بعد از مرگ او نیز جانشینانش سعی داشتند تا برای مدت ها این تمدن را گسترش دهند. گفته هایی حاکی از آن است که او در طی جنگ با ماساگت کشته شده که بعد از او پسرش با عنوان کامبیز دوم امپراطوری و جانشینی را به دست گرفته است. حتی بعد از قرن ها و گذر مدت های طولانی او به عنوان عظیم ترین رهبر ها در دنیا شناخته می شود.

کودکی و زندگی در سال های اول

بطور دقیق جایی که کوروش کبیر در آن به دنیا آمده است مشخص نمی باشد اما این مورد واضح است که او در محلی متعلق به ماد ها به دنیا آمده است، یعنی بین سال های ۵۹۰ و ۵۸۰ قبل از میلاد مسیح. پدر او کامبیز اول پادشاه انشان و مادرش ماندانا، دختر آخرین امپراطوری ماد ها بوده است. تمامی موارد مربوط به پادشاهی کوروش کبیر از طرف هرودوت در مورد خواب پدر بزرگش پیش بینی شده بود. این رویایی بود که از مقدس بودن نوزاد خبر می داد ولی نزدیکان این پیش بینی را رد کرده و او را به عنوان یک شورشی که قادر خواهد بود پادشاهی را در سال های آتی به خود اختصاص دهد در نظر گرفته می شده است.

در راستای تمامی این موارد از سردار ارشد قوم ماد به نام هارپاگ خواسته شد تا بلافاصله بعد از به دنیا آمدن نوزاد را بکشد. اما او از انجام این کار دوری کرده و کوروش را به چوپانی به نام میترادتیس واگذار کرد. و در نتیجه پسر خود او را که مرده به دنیا آمده بود به عنوان جسد کوروش به قوم ماد ها بازگرداند.

کورش در حومه ای بدون خبر از زنده بودنش بزرگ شد. اما آشکار شدن حقیقت در نهایت اتفاق افتاد. کوروش به دلیل کتک زدن پسر نجیب زاده ای به نزد ایشتوویگو اظهار شد. چوپان تمامی حقیقت را در آن زمان آشکار کرده و در نتیجه کوروش به کنار خانواده خود فرستاده شد تا باقی زندگی را در آنجا سپری کند.

گرامیداشت و سلطنت

کورش کبیر به عنوان جانشین پدرش تا قبل از مرگ او در نظر گرفته شده بود اما تا به دست گرفتن امپراطوری و رسیدن به سن قانونی تا مدتی با کمک گرفتن از سرداران و افراد با تجربه توانست اداره سلسله را به دست بگیرد. او در نهایت علیه پدر بزرگ خود شورش کرد. در نتیجه تمامی مخالفت های او با پدر بزرگش، تصمیم گرفته شد که در طی حمله ای به ارتش کوروش، پدر بزرگش بتواند انتقام این شورش را بگیرد. اما با توجه به اطلاع رسانی سردار هارپاگ این حمله با شکست مواجه شد. در طی هماهنگی هایی هاپارگ توانست بسیاری از ارتش ایشتوویگو را متقاعد ساخته و زمینه را برای تسلیم شدن آخرین پادشاه مادها فراهم کند. اوسپس با دختر ایشتوویگو ازدواج کرده و در راستای آرام سازی بسیاری از واعظان، کنترل دیگر اقوام خود را به دست گرفت. بعد از مدتی، عموی او به نام آرشام نیز که پادشاهی پارسا را در دست داشت مجبور شد تا فروانروایی خود را کنار بگذارد.

مدت زیادی از پیروزی او بر ماد ها نگذشته بود که طی حمله لیدی ها مهم ترین شهر امپرطور کورش به نام پتریا دچار خسارت شد که در طی جنگ این دو ارتش، تعداد سرباز بالایی از هر دو دسته کشته شد. اما در نهایت با شکست لیدی ها جنگ به پایان رسید. در طول سال ها فرمانروایی کوروش نه تنها به دلیل ارتش قوی بلکه به دلیل اطلاعات او از سیاست و حقوق بشر بسیار مورد توجه بزرگان دوران خود و دوران های بعد قرار گرفت. این فرمانروا به عنوان شخصیتی شناخته شده است که نامش هم در قرآن و هم در کتاب مقدس مسیحیان آورده شده است و بطور کل از طرف تمدن بابل به عنوان آزادیخواه مورد ختاب قرار می دهند.

افزودن دیدگاه