کوکو شانل (Coco Chanel)، خاص در دنیای مد

در دهه ۱۹۲۰ کوکو شانل گامی فراتر در راستای تولید عطر  به نام Chanel No. 5، به عنوان اولین عطری که نام طراح خود را داشت، ارائه کرد

0
34
کوکو شانل (Coco Chanel)و خاص در دنیای مد

“کوکو شانل با وجود زندگی نامساعد در دوران کودکی توانست به واقعت وجود خود پی برده و نهایت استفاده را در راستای رسیدن به تنها هدف خود از موقعیت ها داشته است” 

با طراحی لباس های مشکی کوتاه و ست های خاص توانست سبکی را معرفی کند که هنوز نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته می گیرد. کوک شنل در ۱۹ آگوست سال ۱۸۸۳ در سومور فرانسه متولد شد. کوکو شانل همواره به دلیل پوشیدن لباس های ساده و شیک به همراه زیورآلات با کیفیت همانند گردنبند مروارید توانست به عنوان الگویی برای بسیاری از خانم ها در نظر گرفته شد. او همواره معتقد بود که: “شیک بودن باید در عین حال راحت بودن معنی شود که در غیر این صورت کلمه هویت خود را از دست می دهد.”

اما با توجه به شهرت و لباس های گرانی که می پوشید، قبل از رسیدن به این مرحله زندگی چندان خوبی نداشت.  بعد از مرگ مادرش، پدرش او را به یک یتیم خانه سپرد، پدری که با دست فروشی روزگار خود را می گذراند. کوکو در کنار راهبه ای که از او مراقبت می کرد کار دوخت و دوز را آموخته و از آن برای رسیدن به شهرت در سال های آتی زندگی خود استفاده کرد. اما باید به این مورد اشاره کرد که لقب او کاملا در راستای فعالیت دیگری شکل گرفته است. در طول مدت کوتاهی که او در کلاب ویشی و مولین Vichy and Moulins مشغول خوانندگی بود نام کوکو را به خود اختصاص داد. برخی بر این عقیده اند که کوکو در راستای یکی از آهنگ هایی که او در آن زمان خوانده بود مورد توجه قرار گرفت و بنا به نوشته های چاپ شده در مجله آتلانتیک، کوکو مخفف شده ی Cocotte که به فرانسوی به معنی زن معشوقه kept woman می باشد.

پیشگام در عرصه مد و عطر

کوکو شانل تنها ۲۰ سال داشت که به کمک بالسان (Etienne Balsan)، توانست بیزینسی در راستای دوخت و دوز کلاه زنانه Millinery در فرانسه برای خود آغاز کند. اما او خیلی زود برای شروع کار با دو دوست پولدار خود به نام های Arthur “Boy” Capel بالسان را ترک کرد. هر دو مردی که تازه وارد زندگی کوکو شده بودند کمک بسیاری در راستای اولین معاملات مربوطه به بیزینس شانل را بازی کردند. زمانیکه او اولین مغازه خود را در سال ۱۹۱۰ و در منطقه  Rue Cambon پاریس افتتاح کرد فروش کلاه های خود را نیز آغاز کرد. در سال های آتی او مغازه خود را گسترش داده که طی گشایش شعبه های جدید، فروش لباس را نیز آغاز کرد. شروع هنر طراحی لباس او از زمانی آغاز شد که در یک روز سرد زمستانی او تصمیم گرفت تا با استفاده از پارچه کشباف برای خود پیراهنی طراحی کند. توجهات نسبت به این مدل بسیار بود چراکه تعداد بالایی از خانم ها علاقه زیادی برای داشتن چنین پیراهنی از خود نشان می دادند.

در دهه ۱۹۲۰ کوکو شانل گامی فراتر در راستای تولید عطر  به نام Chanel No. 5، به عنوان اولین عطری که نام طراح خود را داشت، ارائه کرد. او سال ها بعد با بهره گیری از دامن خوش فرم و کت هایی به خانم ها این امکان را داد که در عین راحتی بتوانند شیک جلوه کنند. علاوه بر تمامی این نمونه ها، کوکو در دنیای ادبی و هنر پاریس نیز بسیار محبوب شد چراکه طراحی لباس های باله روس Ballets Russes و ژان کوکتو (Jean Cocteau) را در بازی اورفئوس Orphée بر عهده داشت.

یادبود ها

در سال ۱۹۶۹ زندگی هیجانی شانل در راستای اجرای داستان موزیکال “کوکو” در تئاتر برادوی Broadway که در آن هپبورن (Katharine Hepburn) به عنوان نقش اول و شانل را بازی می کرد، به عنوان یکی از اصلی ترین یادبود ها از این طراح معروف معرفی شده است. کتابی نیز به نام Chanel and Her World توسط یکی از دوستان نویسنده اش چارلزی-روکس (Edmonde Charles-Roux) در سال ۲۰۰۵ چاپ شده است.

کوکو در روز ۱۰ ژانویه سال ۱۹۷۱ در آپارتمان خود در هتل Hotel Ritz در گذشت. تنها چند سال بعد از مرگش، طراحی به نام لاگرفلد (Karl Lagerfeld) دارایی مربوط به این برند را به چنگ خود درآورد. امروزه این برند توسط خانواده ورتیمیر (Wertheimer) اداره می شود و بنا بر گفته ها فروش سالانه خود را می تواند به هزاران میلیارد دولار برساند.

افزودن دیدگاه